Archives / Professional Workshops

2018-2019 SEASON

August 16-18: Queer Performance Camp — A Is For Animal with Antonia Baehr and Neo Hülcker (Berlin) – The Grid with Indrit Kasapi (Toronto) – Stand-up Comedy with Tranna Wintour (Montreal) – Empathy & Improv with Colour Outside The Lines (Montreal)

September 10-14: Feeling dancing with Kelly Keenan (Montreal)

September 17-21: Ballet for freaks, queers, and somatic practitioners with Amelia Ehrhardt (Toronto)

September 17-21: Gaga/Dancer + Gaga/People with James Viveiros (Montreal)

September 24-28: Womb CXRE presents: LANDING(S) with Be Heintzman Hope and Nènè Myriam Konaté (Montreal)

October 1-5: Scoring fascia: doing biology otherwise with Kevin O’Connor (United States)

October 1-5: Movement educator’s forum: Metaphor & Movement with Kelly Keenan and invitees (Montreal)

October 8-12: Boundaries of the everyday body: a post-studio performative practices intensive with Victoria Stanton (Montreal)

October 13-14: Wisdom of the moving body with Catherine-Fabiola Lessard (Montreal)

October 15-19: Intelligent movement urban/street dance program with Axelle Munezero and invitees (Montreal)

October 22-26: Higher with Michele Rizzo (Netherlands)

October 29-November 2: Aggressive snuggling: from politics of touch to the poetics of touch with Eroca Nicols (Toronto)

November 5-9: [RQD TRAINING] Voice & movement with Susanna Hood (Montreal)

November 12-16: Franklin Imagery, Spine, Shoulders, and Pelvis with Katie Ward (Montreal)

November 19-23: Alexander Technique with Tom Koch (Netherlands)

November 24-25: Presence / Focus / Availability with Peter James (Montreal)

November 26-30: Bodies / Inner-outer Space / Objects with Andrew De L. Harwood (Montreal) and Jori Snell (Danemark)

December 3-7: How to fail with Alanna Kraaijeveld (Montreal) – CANCELED

December 11-14: Tentacle Tribe Technique & Creation with Emmanuelle Lê Phan (Montreal) January 7-11: The ride is you with Alicia Grant (Toronto)

January 14-17: Truth will out: performance and creation workshop with Parts and Labour danse (Montreal)

January 21-25: Continuum: explore the unexplored within with Linda Rabin (Montreal)

January 28-February 1: Butoh: the crucible of body and mind with Vangeline (United States)

February 4-8: Interdisciplinary dramaturgic laboratory with Kathy Casey, Dana Dugan and Sarah Elkashef (Montreal)

February 7-8: Workshop pour l’instant with Camille Boitel and Sève Bernard (France)

February 11-14: Bodyweather, transformative bodies/beings with Victoria Hunt (Australie)

February 18-20: Gurri Wanggadja Nhinggu, Speak your dance with Jacob Boehme (Australie)

February 25-march 1: Intro to lighting design with Paul Chambers (Montreal)

March 4-8: Contortion: opening, amplitude and backbone movement with Andréane Leclerc (Montreal)

March 11-15: Comfort in discomfort with Stéphane Crête (Montreal)

March 18-22: Skinship: the connected body with Nancy Lavoie (Montreal)

March 25-29: Clownish laboratory with La Nab (Montreal)

April 3-5: Mapping the Transgressive Body with Jaamil Olawale Kosoko (United States)

April 8-12: Skinner releasing technique with Eryn Dace Trudell (Montreal)

April 15-19: Unfolding the continuum of interconnection with Brigitta Winkler (United States/Germany)

April 22-26: How is your sense of the performative? with Sylvie Tourangeau (Quebec)

April 29-May 3: Embodied performance with Olive Bieringa / Bodycartography Project (United States)

May 3-5: [RAIQ TRAINING] Body laboratory: performance art workshop with Martine Viale (Montreal/France)

May 6-10: Playing with power with keyon gaskin (United States)

May 13-17: Gaga/ Dancers & Improvisation / Composition with Laura Toma (Montreal)

May 20-24: The sugar free centrifuge / Axis Syllabus with Matthew Smith (New-Zealand)

June 3-7: Butoh-Ma workshop with Tadashi Endo (Germany)

June 10-14: Tinana | Whenua performance workshop with Charles Koroneho (Montreal/NZL) – CANCELED

June 17-21: Butoh Dance with Paul Ibey (Montreal) – CANCELED


2017-2018 SEASON

September 11-14: Musicality and presence with Josée Gagnon (Montreal)

September 18-22: Body Ritual Mouvement with Diego Pinon (Mexico)

September 25-29 : Mouvementhropology with keyon gaskin (Portland)

October 2-6: Hip Hop with Leah Mcfly (Montreal)

October 9-13 : Aggressive snuggling: from politics of touch to the poetics of touch with Eroca Nicols (Toronto)

October 16-20 : Feeling Dancing with Kelly Keenan (Montreal)

October 23-27 : Inside the Music with Faizal Ddamba Mostrixx (Uganda)

October 30 – November 3rd : Conversations with earth, walking dancing earthing with Kira Kirsch (Berlin)

October 30 – November 3rd: Movement educator’s forum with Kelly Kenan & invitees (Montreal)

November 6-8: The art of being fluid with Linda Rabin (Montreal)

November 13-16: Indigenous movement narratives, exploring contemporary coastal dance with Margaret Grenier (Vancouver)

November 15-17 & November 20-24 : The clown vision: the present moment with Rémi Jacques (Montreal)

November 27 – December 1st : Acrobalance with Lili Bonin (Montreal)

December 4-8: A fighting workshop with Florentina Holzinger & Btissame Amadour (Amsterdam)

December 11-15: Movement culture (hybrid movement, creativity and performance) with Charles Koroneho (New Zealand)

January 8-12 : How to fail with Alanna Kraaijeveld (Montreal)

January 15-19: Seize the decisive moment in instantaneous choreography with Andrew D.L. Harwood (Montreal) – CANCELED

January 22-26 : Open Source Forms with voice & movement avec Susanna Hood (Montreal)

January 29 – February 2nd : Orienting to self with Lauree Wise (New York)

February 5-9 : Contortion for all with Andréane Leclerc (Montreal)

February 12-16 : Social dancing (aka Negociation) with Keith Hennessy (San Francisco)

February 19-23 : Presence/Focus/Availability with Peter James (Montreal)

February 26 – March 2nd : Attitude/Presence/Structure performatives with Sylvie Tourangeau (Quebec)

March 5-9 : The falling body with Dana Gingras (Montreal)

March 12-16 : Wisdom of the moving body with Catherine Fabiola Lessard (Montreal)

March 19-30 : Corps et esprit clownesque with René Bazinet (Montreal)

April 2-6 : More than naked with Doris Uhlich & DJ Boris Kopeinig (Vienna)

April 9-13 : Skinner Releasing Technique with Eryn Dace Trudell (Montreal)

April 16-20 : Rupture with Mayfield Brooks (New York)

April 23-27 : The organic mechanic with Tentacle Tribe (Montreal)

April 30 – May 4 : Dancing the present/The body as teacher with Christopher House (Toronto)

May 8-12 : Body resonance with Yumiko Yoshioka (Berlin)

May 7-11 : Cha Design Lab: Advanced lighting design with Paul Chambers (Montreal) (@Agora de la danse)

May 4-18 : A deep exploration of the use of time in composition with Sarah Bild (Montreal)

May 21-25 : Gaga/Dancers & Improvitation/Composition with Laura Toma (Montreal)

May 28 – June 1st : Practicing perception with Brigitta Winkler (Berlin/New York)

June 11-15 : Rustlin’ vessels with Lucy M. May (Montreal)

June 18-22 : Butoh Dance with Paul Ibey (Montreal)


2016-2017 SEASON

August 11-15 : Queer performance Camp — Jordan Arseneault, Lili Bonin, Kai Cheng Thom, Alexis O’Hara, Andrew Tay

September 12-16 : Between intimacy and architecture with Victoria Stanton (Montreal)

September 19-23 : Feeling dancing with Kelly Keenan (Montreal)

September 26-30 : Intro to lighting design with Paul Chambers (Montreal)

October 3-7 : Paradise series with Maria Kefirova & Hanako Hoshimi-Caines (Montreal)

October 10-14 : Scoring Fascias: An ongoing movement research experiment with Kevin O’connor (San Jose)

October 10-14 : Movement educator’s forum, Fascia : Concept to be moved with Kelly Keenan & Kevin O’connor

October 17-21 : How can I change and still be me? Working on yourself with Alexander technique with Tom Koch (Amsterdam)

October 24-28 : Ghost dancer: Experimenting with sound in performance with Jassem Hindi (FR/ pales.)

October 31 – November 4 : Attitude/ presence/ structure performatives with Sylvie Tourangeau (Montreal)

November 7-11 : Clown with Rémi Jacques (Montreal)

November 14-18 : Faking it ’til we’re making it with Eroca Nicols (Toronto)

November 21-25 : Sound design: the mechanic of the invisible with Jacques Poulin Denis (Montreal)

November 28 – December 2 : The organic mechanic with Emmanuelle LêPhan, Tentacle Tribe (Montreal)

December 5-9 : Contortion for all avec Andréane Leclerc (Montreal)

December 12-16 : Countertechnique class and practical tools workshop with Nina Wollny (Amsterdam)

January 9-13 : Why am I alive with Alicia Grant (Zagreb)

January 16-20 : The art of being fluid with Linda Rabin (Montreal)

January 16-20 : Spontaneous performative compositions in dance and music with Marc Boivin, Andrew Hardwood & Diane Labrosse (Montreal)

January 23-27 : Body, relationships and perceptions measures with Benoît Lachambre (Montreal)

January 30 – February 3 : Butoh: The crucible of body and mind with Vangeline (NYC)

February 13-17 : Presence/ focus/ availability with Peter james (Montreal)

February 20-24 : When something really happens with Marijs Boulogne (Belgium)

February 23 – march 3 : Somatic alchemy with Kyra Lober (Montreal)

March 1 : Masterclass acogny technique with Alesandra Seutin (GB)

March 6-10 : It’s not a thing: a workshop with keyon gaskin (Portland)

March 13-17 : Dramaturgy with Kathy Casey (Montreal)

March 20-31 : Corps et esprit clownesque with René Bazinet (Montreal)

April 3-7 : Musicality and presence with Josée gagnon (Montreal)

April 10-13 : More than naked with Doris Uhlich (Vienne)

April 17-21 : Tua o te arai : Beyond the veil, after death with Charles Koroneho (Montreal)

April 24-28 : gaga/ dancers & improvisation/ composition with Laura Toma (Montreal)

May 1-5 : Re-think with Andrew Tay & Sasha Kleinplatz (Montreal)

May 18-12 : Skinner releasing technique with Eryn Dace Trudell (Montreal)

May 15-19 : Floorwork, rolls & puzzles with Catherine Lessard (Montreal)

Mai 29- June 2 : Skinship: The body as a place of performance with Nancy Lavoie (Québec)

June 19-23 : Butoh Dance with Paul Ibey (Montreal)


2015-2016 SEASON

September 14-18 : Red Sky Dance Seminar with Carlos Rivera (Toronto)

September 28-October 2 : Dancing Training with Kelly Keenan (Montreal)

September 28- October 2 : Movement Educators Forum in honor of the foot with Kelly Keenan (Montreal)

October 5- 9 : Spine, Space & Sparkles(Axis Syl.avancé) with Kira Kirsh (San Fransisco)

October 12-16 : Authentic Mouvement – The Art of Listening with Tedi Tafel (Montreal)

October 19 : Masterclass with Jan Martens (Belgum/ Netherlands)

October 19-23 : Faking It ‘Til We’re Making It- Practicing What We Think We Don’t Know with Eroca Nicols (Toronto)

October 26-30 : Attitude/Presence/Structure Performative (Part 1) with Sylvie Tourangeau (Quebec)

Novembre 2-13 : Dramaturgy with Kathy Casey (Montreal)

November 3-12 : Choreographer-Led Creator’s workshop with Alanna Kraaijeveld & Marie-Claire Forté (Montreal)

November 16-20 : Dance-Making with Zoja Smutny (Toronto)

November 23-27 : Laboratory of the Body with Martine Viale (Montreal)

November 30-December 4 : Intro to Light Desing with Paul Chambers (Montreal)

December 7-11 : Practicing Perception with Brigitta Winkler (New York)

January 11-15 : Infinite Bodies with Alicia Grant (Berlin)

January 18-22 : Seize the Decisive Moment with Andrew de L. Harwood (Montreal)

January 25-29 : Self-portrait and Body Mythology with Misha Horacek (Halifax)

Febuary 1-5 : Choreographic Mind with Susan Rethorst (Philadelphie)

Febuary 8-12 : Artificial Islands / Musical Documentary Performance with Gérald Kurdian (France)

Febuary 15-19 : Transforming Notions of Presence with Benoit Lachambre (Montreal)

Febuary 22-26 : Body / Voice / Theatre / Drag with Susana Cook (New York)

Febuary 29-March 4 : More Than Naked with Doris Uhlich (Vienna)

March 7-11 : Presence / Focus / Availability with Peter James (Montreal)

March 21-25 : Bing Bam Boom with Kathy Kennedy/ Sandy Silva (Montreal)

March 28-April 8 : Corps et esprit clownesque with René Bazinet (Montreal)

April 11-15 : Sound design – The Mechanic of the Invisible with Jacques Poulin-Denis (Montreal)

April 18-22 : Falling Body with Dana Gingras (Montreal)

April 23-24 : Fingers & Toes – Body cartography with Lucy May (Montreal)

April 27-May 1 : Body Resonance with Yumiko Yoshioka (Berlin)

May 2-6 : Floorwork-Rolls & Puzzles with Catherine Lessard (Montreal)

May 9-13 : Gaga, Improvisation & composition with Laura Toma (Montreal)

May 16-20 : Skinner Releasing Technique with Eryn Dace Trudell (Montreal)

May 30-June 3 : Contorsion for All with Andréann Leclerc (Montreal)

June 6-10 : Butoh Dance with Paul Ibey (Montreal)

June 13-17 : Body / Voice with Josée Gagnon / Lin Snelling (Montreal)

June 20-23 : Working State with Sarah Bild (Montreal)

June 28-July 1 : Contemporary Break with Kate Alsterlund (Montreal)


2014-2015 SEASON

September 8-12 : Tentacle Tribe Fusion with Emmanuelle Lê Phan and Elon Höglund (Montreal)

September 15-19 : Butoh Ritual Mexicano with Diego Pinon (Mexico)

September 22-26 : Tactfully Intact with Kelly Keenan (Montreal)

September 29 : The Miraculous Spine with Baris Mihci (Brussels)/l’Artère

October 6-10 : Performative Presence (Part 1) with Sylvie Tourangeau (Montreal)/RAIQ

October 11-12 : Choreographing with the Lens with Isabel Rocamora (Spain)/CinéDanse

October 14-17 : I C I – Improvisation-Contact Improvisation with Andrew de L. Harwood (Montreal) et Chris Aiken (United States)

October 20-24 : Transforming the Concepts of Presence with Benoît Lachambre (Montreal)

October 31-November 1/2 : Intro to Shadow Technique (Part 1) with Mobile home (Montreal)/RAIQ

November 7-9 : Performative Presence (Part 2) with Sylvie Tourangeau (Montreal)/RAIQ

November 15-16 : Intro to Shadow Technique (Part 2) with Mobile Home (Montreal)/RAIQ

November 17-21 : Ultima Vez Workshop with Laura Aris Alvarez (Belgium)

November 24-28 : Body/Voice with Josée Gagnon et Lin Snelling (Montreal)

December 1-4 : Re-move*** Me Plez with Stephen Thompson (Canada/France)

December 8-12 : Intro to Lighting Design with Paul Chambers (Montreal)

January 12/14/16 : Dramaturgy with Kathy Casey (Montreal)

January 19/21/23 : Dramaturgy with Kathy Casey (Montreal)

January 26-30 : Body as Vehicle with Alicia Grant (Toronto / Berlin)

February 2-6 : A Practice : Doing it and Re-Doing it with Kelly Keenan et Adam Kinner (Montreal)

February 9-13 : Red Sky Dance Seminar with Thomas Fonua (Toronto)

February 13 : Case Study (Part 1) with ATSA (Montreal)/RAIQ

February 14 : Laboratory Group (Part 2) with Annie Roy et Pierre Allard/ATSA (Montreal)/RAIQ

February 16-20 : Laboratory of the Body with Martine Viale (Montreal)

February 23-27 : Inside Out with Sara Wiskar & Namchi Bazar (Montreal/Vancouver)

March 2-6 : Fighting Monkey with Kozef Frucek et Linda Kapetanea (Greece)

March 9-13 : More than Naked with Doris Uhlich (Vienna)

March 16-20 : Open Source Forms with Voice and Movement with Susanna Hood (Montreal)

March 21-22 : Physical Computing for Dance with Ligia Teixeira (Montreal)

March 30-April 10 : Turning Body & Mind for Stage Clowning with René Bazinet (Montreal)

April 13-17 : Composition from the Inside with Sarah Bild (Montreal)

April 20-24 : Body Percussion Composition and Choreography with Kathy Kennedy et Sandy Silva (Montreal)

April 27-May 1: Between Intimacy and Architecture with Victoria Stanton (Montreal)

May 4-8 : Gaga, Improvisation/Composition with Laura Toma (Montreal)

June 8-12 : Active Interpretation with Rémi Jacques (Montreal)

June 22-26 : Authentic Movement: The Art of Listening with Tedi Tafel (Montreal)

June 29-July 3 : Potentiality of Negative Space with Maria Kefirova (Montreal)

August 1st : Intro to the World of Clown and Vulnerability with Yves Sheriff (Montreal)


2013-2014 SEASON

September 16-20: Choreography without expression, dance after expression with Marten Spangberg (Suède)

September 23-27: Movement Educators Forum with Warwick Long, Linda Rabin, Jérémie Fiset, Catherine Lavoie-Marcus, Kira Kirsch

September 23-27: Tactfully Intact (Axis Syllabus général) with Kelly Keenan (Montreal) & Kira Kirsch (San Francisco)

September 30 – October 4: Corpi Liquidi (Axis Syllabus avancé) with Kelly Keenan (Montreal) & Kira Kirsch (San Francisco)

September 30 – October 4: Teachers Lab (teachers Axis Syllabus) with Kelly Keenan (Montreal) & Kira Kirsch (San Francisco)

October 5-6: The rest is the shadow with Carlos Martiel (Cuba)

October 7-11: Performative presence with Sylvie Tourangeau (Quebec)

October 25-27: Intro to shadow technique with Mobile Home (Montreal) /RAIQ

41940: Performance in-situ with (ATSA) Annie Royet Pierre Allard (Montreal)

November 4-8: Hands-on Performance with Split Britches (New York)

November 11-15: Open source forms with voice and movement with Susanna Hood (Montreal)

November 18-22: Body percussion composition and choreography with Kathy Kennedy & Sandy Silva (Montreal)

November 25-29: Quadratics holograms with Sandy Williams (Belgique)

December 2-6: Red Sky Dance Seminar with Carlos Rivera (Toronto)

December 10-12: Bain Libre with Jamie Wright (Montreal)

January 6-10: Body as Vehicle with Alicia Grant (Allemagne)

January 13/15/17: Dramaturgy with Kathy Casey(Montreal)

January 20-24: Present Bodies with Arno Schuitemaker (Pays-bas)

February 3-6: Laboratory of the body with Martine Viale (Montreal)

February 7-9: Intro to lighting design with Paul Chambers (Montreal)

February 10/12/14: Dramaturgy with Kathy Casey (Montreal)

February 15-16: Noise School for Feminists ou Noise School pour les féministes with Alexis O’Hara (Montreal)

February 17-21: Presence, focus, disponibility with Peter James (Montreal)

February 22-23: Noise School for Feminists ou Noise School pour les féministes with Alexis O’Hara (Montreal)

February 24-28: A practice with Kelly Keenan & Adam Kinner (Montreal)

March 3-7: Dramatic Writing and performance with Susana Cook (New York-Argentine)

March 10-14: Embodying text with Susanne Bentley (Nouvelle Zélande-Belgique)

March 17-21: Turning body and mind for stage clowning with René Bazinet (Montreal)

March 24-28: By all means with Jacques Poulin-Denis (Montreal)

March 31 – April 4: Composition from the inside with Sarah Bild (Montreal)

April 7-11: You Better Work with Irene Deros (Montreal)

April 15-19: Body Resonance / butoh with Yumiko Yoshioka (Allemagne)

April 22-25: Gaga & Improv/composition with Laura Toma (Montreal)

April 28 – May 2: Skinner Releasing Technique with Eryn Dace Trudell (Montreal)

May 5-9: Body and voice with Robert Poliquin & Josée Gagnon (Montreal)

May 12-16: The six viewpoints with Leslie Baker (Montreal)

June 2-6: Active interpretation with Remi Jacques (Montreal)

June 9-13: Authentic movement with Tedi Tafel (Montreal)

June 22-27: The Movement Party / Dan Fishback / Florance Figols with Encuentro masterclasses

June 30 – July 4: Contemporary break with Kate Alsterlund (Montreal)

December 13-15: Performance and meditation with Sylvie Cotton (Montreal) /RAIQ


2012-2013 SEASON

September 10: Les corps perdus with Michael Cros et Cie Méta-Carpe (France)

September 11-13: Parcours croisés with Compagnie Ex Nihilo (France)

September 17-21: Rhymes with bones with Ziyian Kwan (British Colombia)

September 24-28: Ultima Vez / Intensity of the body with Jorge Jauregui Allue (Belgium)

October 9-12: Reality doesn’t exist with Jesusa Rodriguez (Mexico)

October 15-19: Systèmes chorégraphiques with Prue Lang (Australia-France)

October 22-26: Gaga technique with Hsin-Hi Hsiang (New York)

October 29 – November 2: Le monde est riche : Processus, réalités et contingence with Martin Bélanger (Montreal)

November 5-9: Audio Potlach with Alexis O’Hara (Montreal)

November 12-16: The falling body with Dana Gingras (Montreal)

November 19-23: Axis Syllabus with Frey Faust (Germany)

November 26-30: Foundations of improvisation with Daniel Lepkoff (United States)

December 3-7: Hands-on performance with Split Britches (New York)

December 10-14: Break contemporain with Emmanuelle Lê Phan (Montreal)

January 14-18: Introduction à la conception d’éclairages with Paul Chambers (Montreal)

January 21-25: Présene performative with Sylvie Tourangeau (Quebec)

January 28 – February 1: Dramatic writing and performance with Susana Cook (New York-Argentina)

February 4-8: Open soure forms with Susanna Hood (Montreal)

February 11-15: Solo making unbound with Julie Tolentino (United States)

February 18 – March 1: Dancestory with Sarah Chase (British Colombia)

March 4-8: Fighting monkey with Rootlessroot (Greece)

March 11-15: When something really happens with Marijs Boulogne (Belgique)

March 15-16: Choreography without expression, dance after expression with Marten Spangberg (SWD)

March 23-24: Danse et percussion with Heather Cornell (United States)

April 2-5: Swing, clap and sing with Kathy Kennedy and Sandy Silva (Montreal)

April 8-12: Interprétation active with Rémi Jacques (Montreal)

April 15-19: Composer de l’intérieur with Sarah Bild (Montreal)

April 22 – May 3: Architecture chronologique with Kelly Keenan (Montreal)

May 6-10: Deepening with Eryn Dace Trudell (Montreal)

May 13-17: Laboratoire du corps/Atelier d’art performance with Martine Viale (Montreal)

May 21-24: The six viewpoints with Leslie Baker (Montreal)

May 27-31: Acrobaties pour danseurs professionnels with Drew Joffre (Montreal)

June 3-7: Authentic movement: the art of listening with Tedi Tafel (Montreal)

June 10-21: Corps/voix with Josée Gagnon and Lin Snelling (Montreal)


2011-2012 SEASON

September 19-23: What is hidden behind Masks with Peter James (Montreal)

September 26-30: Butoh Ritual Mexicano with Diego Piñón (Mexico)

October 3-7: Trio A with Sara Wookey (California)

October 11-14: Elastic Perspective with Kira Kirsch (California)

October 17-21: 10 ways to work with a sleeping animal with Angus Balbernie (United Kingdom)

October 24-28: Movement Alchemy – level 1 with Sarah Shelton Mann (California)

October 31 – November 4: Alignment Fusion with Rosy Simas (Minneapolis)

November 7-11: Depth of Field with Andrew Harwood (Montreal) and Paula Zacharias (Argentina)

November 14-18: Do yourself a Favor with ivo Dimchev (Bulgaria)

November 21-25: Dancestory with Sarah Chase (British Columbia) – Cancelled

November 28 – December 2: Red Sky Performance Seminar with Carlos Rivera (Toronto)

December 5-9: Hands-on Performance with Split Britches (New York)

December 12-16: Intensity of the Body with Jorge Jauregui Allue / Ultima Vez (Belgium)

January 16-20: Tools for Dance Improvisations with Thomas Hauert / ZOO Contemporary Dance (Belgium)

January 30 – February 3:Through the Eye of an African Dancer with Zelma Badu-Younge (United States/Ghana)

February 6-10: Contemporary Break with Emmanuelle Le Phan (Montreal)

February 13-24: Open Source Forms with Voice and Movement with Susanna Hood (Montreal)

February 27 – March 2: Dramatic Writing and Performance with Susana Cook (New York/Argentina)

March 5-9: Give me something that doesn’t die with Don Rieder (Nova Scotia)

March 12-16: Body Resonance with Yumiko Yoshioka (Germany)

March 22-24: On Orientations with Antonija Livingstone (Berlin/Montreal)

March 26-30: Body-Mind Centering with Gaëlle Bourges (France)

April 2-5: Laboratory of the Body / butoh with Martine Viale (Montreal)

April 9-13: Composing from Inside with Sarah Bild (Montreal)

April 16-27: Chronological Architecture with Kelly Keenan (Montreal)

April 30 – May 4: Deepening with Eryn Dace Trudell (Montreal)

May 7-11: Solo, but not Alone with Camille Renarhd (Montreal)

May 14-25: Body/Voice with Lin Snelling et Josée Gagnon (Montreal)

May 25 – June 1st: Active Interpretation with Rémi Jacques (Montreal)

June 4-8: Authentic Movement: The Art of Listening with Tedi Tafel (Montreal)

June 11-15: The Six Viewpoints with Leslie Baker (Montreal)

June 18-22: By All Means with Jacques Poulin-Denis (Montreal)


2010-2011 SEASON

September 13-17: Open Source Forms with Voice and Movement with Susanna Hood (Toronto)

September 20-24: Filmed with Andrew Kean-Hammerson (UK)

September 27 – October 8: Improvising contact improvisation with Andrew de L. Harwood (Montreal) & Benno Voorham (Sweden)

October 12-22: Butoh Ritual Mexicano with Diego Piñón (Mexico)

October 25-29: Action Theater with Ruth Zaporah (United States)

November 1-5: Give me something that doesn’t die with Don Rieder (Nova Scotia)

November 6-7 & 12-13-14: Intro to lighting design with Paul Chambers (Montreal)

November 8-12: Developping your Flow in Solo with Patricia Kuypers (Belgium)

November 15-19: Hands-On Performance with Split Britches (New York)

November 22-26: Extending the Comfort Zone with Benoît Lachambre (Montreal)

November 29 – December 3: Experimental Dramatic Writing and Performance with Susana Cook (New York)

December 6-17: Inside Pilates with Sara Wiskar (Montreal) & Namchi Bazar (British Colombia)

January 10-14: Ultima Vez Workshop with Laura Ariz Alvarez (Belgium)

January 24-28: Acrobatics for Professional Dancers with Drew Joffre (Montreal)

January 31 – February 4: Bouffon abstrait with Nathalie Claude and Peter James (Montreal)

February 7-11: Solo Making Unbound with Julie Tolentino (United States)

February 14-18: Handling Movement with Dorothea Rust (Switzerland)

February 21-25: Sole Explosion with Kelly Keenan (Montreal)

February 28 – March 4: The Art of Falling with Kira Kirsch (United States)

March 7-11: Integrated Dance Intensive with Propeller Dance (Ottawa)

March 13: Stretch your Back with Martha Carter (Brithish Colombia)

March 14-16: Investigation: Solo with Martha Carter (British Colombia)

March 21-25: Feel Invisible Things with anti-cool (Japan)

March 28-31: Performance Art and Interdisciplinary Arts with Sylvie Tourangeau

April 4-8: Gently Crumbling with Jacques Poulin-Denis

April 11-15: Active Interpretation with Rémi Jacques

April 25-29 : The Six Viewpoints with Leslie Baker

May 2-6: Solo Creation – Solo but not Alone with Camille Renarhd (France/Montreal)

May 9-20: Body/Voice with Josée Gagnon & Lin Snelling

May 24 – June 3: Laboratory of the Body/Butoh with Martine Viale

June 6-10: Action Theater: The Basics with Sarah Bild

June 13-17: Actor to Clown with Nicolas Cantin

June 20-23: Rubberbandance Work with Victor Quijada


2009-2010 SEASON

September 14-18: Food Step with BBB Johannes (Germany)

September 22-October 3: Diodramas with Replacement Theatre (Maiko Bae Yamamoto & Kris Nelson, Vancouver)

October 5-9: Voice the Singing Body with Susanna Hood (Toronto)

October 13–23: Butoh Ritual Mexicano with Diego Piñón (Mexico)

October 26–November 6: Solo Making Unbound with Julie Tolentino (USA)

November 9-13: Movement Improvisation and the Art of Presence with Benno Voorham (Sweden)

November 16-20: Integrated Movement Fundamentals with Valerie Dean

November 23-December 4: Windows, Mirrors and Shimmering Light with 2boys.tv (Stephen Lawson & Aaron Pollard)

December 7-11: Design and Instantaneous Composition with Andrew de Lotbinière Harwood

December 15–19: Axis Syllabus with Frey Faust (USA)

January 4–15: The Falling Body with Dana Gingras (Holy Body Tattoo)

January 18-22: Bouffon abstrait with Nathalie Claude & Peter James

January 25-29: Depth of Field with Paula Zacharias (Argentina) & Andrew de L. Harwood

January 22-23-24 & 29-30: Lighting 101 with Paul Chambers

February 1-5: Aptitudes Héréditaires Reloaded with Fanadeep (France)

February 8-12: Experimental and dramatic writing for performance with Susana Cook (NY)

February 15-19: Thinking in Motion / Moving words with Sara Wookey (USA)

February 22-26: Rubberbandance Work with Victor Quijada

March 8-19: Celldanse with Aurélie Pedron & Natacha Clitandre

March 22-26: Performing Intimacy with Jess Dobkin (Toronto)

March 27-31: Body Resonance with Yumiko Yoshioka (Germany)

April 5–9: Band of Bless Workout with Dana Michel

April 12-16: Action Theater: The Basics with Sarah Bild

April 19-30: The Ascending Spine and Other Stories… with Kelly Keenan

May 3-14: Laboratory of the Body/Butoh with Martine Viale

May 17-21: Inside Pilates with Sara Wiskar & Namchi Bazar (BC)

May 31-June 4: Give me something that doesn’t die with Don Rieder

June 7-11: Heels Over Head with Anthea Browne

June 14-18: Sound Circle with Josée Gagnon


2008-2009 SEASON

September 29-October 3: Acrobatics for Dancers with Sandra Botnen (Vancouver)

October 6-10: Butoh Ritual Mexicano with Diego Piñón (Mexico)

October 14-24: Voice The Singing Body with Susanna Hood (Toronto)

November 3-7: Chronological Architecture with Frey Faust (USA)

November 10-14: Laboratory of the Body/Butoh with Martine Viale

November 17-21: Transcultural performance with Leigh Evans (NY)

November 24-28: Lighting 101 with Stéphane Ménigot

December 1-5: Dancing anatomy with Rosy Simas

December 8-19: DDesign and Instantaneous Composition with Andrew de L. Harwood

January 12-16: The Falling Body with Dana Gingras (Holy Body Tattoo)

January 19-30: Influence with Benoît Lachambre & Lee Su-Feh

February 3-6: Body expression and creation with Theaterlabor (Germany)

February 9-13: Sound Circle with Josée Gagnon

February 16-27: Performance Factory avec Anita Ponton (UK)

March 2-6: Hip Hop & Contemporary with Black Blanc Beur (France)

March 9-13: Inside Pilates with Namchi Bazar (BC) & Sara Wiskar

March 16-20: Hula Hooping the Demons Away with Miss Saturn & Pinkie Special (NY)

March 23-27: Brave Reckless Resonance in Solo-Making with Julie Tolentino (USA)

March 30-April 3:Solo Creation with Camille Renarhd

April 4-5: Contact Lenses: Eight gazes for re-envisioning your dance with Mark Moti Zemelman (USA)

April 6-9 & 14-17: Axis Syllabus with Kelly Keenan

April 20-24: Action Theater with Ruth Zaporah (USA)

April 26: A Day In Our Shoes with Tamina Pollack-Paris from So You Think You Can Dance Canada

May 4-15: Laboratory of the Body/Butoh with Martine Viale

May 19-29: CKF – Politics plus dance is the real dance: Start Dancing with Tammy Forsythe

June 1-5: Band of Bless Workout with Dana Michel

June 8-12: Horizontal Flashes and Flow with George Stamos

June 15-19: CrasH and CreaTe with Raul Guevara & Julia Gutsik

June 22-26: Voice & Movement with Lin Snelling


2007-2008 SEASON

September 24-28: Mudras & Modern: Bharata Natyam for Contemporary Dancers with Roger Sinha

October 1-5: Momentum, Weight, Speed: Contemporary Dance Floorwork with kg Guttman

October 9-12: Hands-on-Pilates with Sara Wiskar & Namchi Bazar

October 15-26: Butoh with Martine Viale

October 29-November 2: Contemporary Indian Dance & Narratives with Aparna Sindhoor (USA)

November 5-9: Anatomy of Presence with Leigh Evans (NY)

November 12-16: Handstands for Dancers with Sandra Botnen (Vancouver)

November 19-23: Hospitality with Laure Ottmann (France) & Jacob Wren of PME

November 26-December 7: Collect-Connect-Improve with Ivo Dimchev (Bulgaria)

January 14-25: Voice & Movement with Lin Snelling & Josée Gagnon

January 28-February 1: The Falling Body with Dana Gingras (Holy Body Tattoo)

February 18-29: Beg, Borrow or Steal with 2boys.tv (Stephen Lawson & Aaron Pollard)

March 3-7: The Blender with Dayna McLeod & Alexis O’Hara

March 8-9: How to make a political circus in 6 hours or less with Jennifer Miller (NY)

March 10-14: Physical Theatre with Lazlo Pearlman (UK) & Nathalie Claude

March 15-16: Bootcamp For Procrastinators with Ivan Coyote (Yukon)

March 17-20: Voice The Singing Body with Susanna Hood (Toronto)

March 25-29: Conception d’éclairages 101 with Paul Chambers & David-Alexandre Chabot

March 31-April 4: Skinner Releasing Technique with Eryn Dace Trudell

April 7-11: Action Theater with Ruth Zaporah (USA)

April 14-18: Kinetic Dialogue with Sandra Botnen (Vancouver)

April 21-May 2: Laboratory of the Body/Butoh with Martine Viale

May 5-9: Experimental Anatomy with Rosy Simas

May 12-16: Round Abouts with Kelly Keenan

May 27-30: Hands-on-Pilates with Sara Wiskar & Namchi Bazar

June 2-6: Kathak Unplugged with Sudeshna Maulik

July 5-6: Hula Hooping the Demons Away with Miss Saturn & Pinkie Special (NY)

July 12-13: Instant Theatre with Fernando Alonso

July 19-20: Band of Bless Workout with Dana Michel


2006-2007 SEASON

October 2-6: Action Theater with Ruth Zaporah (USA)

October 9-20: Design and Instantaneous Composition with Andrew de Lotbinière Harwood

October 23-November 3: Butoh with Martina Viale

November 6-10: Place and Space with Eddie Ladd (Walles)

November 13-17: Handstands for Dancers with Sandra Botnen

November 20-24: Hands-on-Pilates with Sara Wiskar

November 27-December 1: S’enraciner pour s’envoler with Judit Keri (Hungary)

January 8-19: Voice & Movement with Lin Snelling & Josée Gagnon

February 5-9: Eloquent Dancing with Jo Leslie

February 12-16: Anatomy of Presence with Leigh Evans (NY)

February 19-March 2: Movement Theatre with Andrew Hammerson (UK)

March 5-9: Skinner Releasing Technique with Eryn Dace Trudell

March 13-16: The Politics of Presence with Tonja Livingstone & Antonia Baehr

March 19-23: The Blender with Nathalie Claude, Dayna McLeod & Alexis O’Hara

March 26-30: Body & Technology with Kondition Pluriel

April 23-May 4: Design and Instantaneous Composition with Andrew de Lotbinière Harwood

May 7-18: Butoh with Martine Viale

May 22-25: Metamorphosis – vivant vs non-vivant with Sandy Schwermer

May 28-June 1 : Handstands for Dancers with Sandra Botnen (Vancouver)

June 4-8: The Falling Body with Dana Gingras (Holy Body Tattoo)

June 11-15: The City, a Choreography with Sara Wookey (Netherlands/Los Angeles)


2005-2006 SEASON

September 12-23: RQD Technique Classes

October 3-7: Rubberbandance Work with Victor Quijada

October 10-21: Butoh with Martina Viale

October 24-28: Hands-on-Pilates with Sara Wiskar & Namchi Bazar

October 31-November 4: Consequence with Jordi Ventura Fabra & Sonya Biernath

November 7-11: Voice & Movement with Lin Snelling & Josée Gagnon

November 14-18: Full-Out-Inside-Out & Up-Side-Down with Mirah Moriarty & Rodrigo Esteva

November 21-December 2: Emptying, Landing, Soaring with Andrew de L. Harwood & Judit Kéri

December 5-9: Anatomy of Presence with Leigh Evans (New York)

December 12-16: Extending the Comfort Zone with Benoît Lachambre

January 2-7: AH HA Productions intensive with Andrew Harwood, Marc Boivin & Chris Aiken

January 9-20: Voice & Movement with Lin snelling & Josée Gagnon

January 23-February 10: RQD Technique Classes

February 13-17: Practical Seminars with Jenn Goodwin

February 20-March 3: RQD Technique Classes

March 6-10: Dead Ringers with Anita Ponton (UK)

March 13-16: The Politics of Presence with Antonija Livingstone

March 20-25: Playschool for Adults with Dayna McLeod, Alexis O’Hara & Nathalie Claude

March 27-31: Theater of Movement with Alicia Sanchez (Mexico)

April 1-2: Contact Improvisation and the Five Senses with Mark Zemelman (USA)

April 3-7: Rubberbandance Work with Victor Quijada

April 24-May 5: Butoh with Martina Viale

May 8-19: Skinner Releasing Technique with Eryn Dace Trudell

May 23-26: Hands-On-Pilates with Sara Wiskar & Namchi Bazar

May 29-June 9: Le corps du masque with Nicolas Cantin (France)


2004-2005 SEASON

September 27-30: Butoh/ M.B. Training with Martine Viale

October 4-29: Instantaneous Composition and Contact Improvisation with Andrew de L. Harwood

November 1-5: Rubberbandance work with Rubberbandance Group / Victor Quijada

November 9-12: Contemporary Indian Dance & Narratives with Aparna Sindhoor (Boston)

January 3-6: AH HA Productions Intensive with Andrew de L. Harwood, Peter Bingham & Marc Boivin

January 10-14: Voice & Moovement with Lin Snelling et Josée Gagnon

January 17-21: Extending the Comfort Zone with Benoît Lachambre

January 31-February 4: Improvisation and partnering with Maurice Fraga

February 7-11: Platform 33 with Shannon Cooney & Susan Elliott

March 7-11: Skinner Releasing Technique with Eryn Dace Trudell

March 21-25: Releasing your creativity trhough performance play with Dayna McLeod, Alexis O’Hara & Nathalie Claude

April 4-7: Butoh/ M.B. Training with Martine Viale

April 11-29: Contact Improvisation with Andrew de L. Harwood

May 2-13: Taking the Leap – Intensive Workshop for Emerging Dance Artists with Triple Decker Dance (Toronto)

May 16-20: Acrobatics with Sandra Botnen (Vancouver)

May 23-27: Hands-on-Pilates with Sara Wiskar & Namchi Bazar

May 30-June 10: Butoh Ritual Mexicano with Diego Piñón (Mexico)

June 13-17: Le corps en jeu with Nicolas Cantin (France)


2003-2004 SEASON

October 6-8: Dance & Martial Arts with Battery Opera (Su-Feh Lee & David McIntosh, Vancouver)

October 13-24: Composition & Contact Improvisation with Andrew de L. Harwood

October 27-31: Theatre of Movement with Alicia Sánchez (Mexico)

November 10-14: Transcultural Performance with Leigh Evans (San Francisco)

November 17-28: Voice & Movement Bones Moving, Breath Moving with Lin Snelling & Josée Gagnon

December 8-12: Interweaving Authentic Movement & Composition with Nina Galea

January 5-10: AH HA Productions Intensive with Andrew Harwood, Peter Bingham & Marc Boivin

Urban Dance Workshop with Nicolas Leichter (NY)

Composition Instantanée et Contact Improvisation with Andrew de L. Harwood

Butoh/Entraînement M.B. with Martine Viale

Texturalization with Kay Nishikawa (New York)

Le corps en jeu with Nicolas Cantin (France)

April 19-20: Performance Interdisciplinaire with Sonya Biernath & Jordi Ventura

April 21-22: Rubberbandanc-ing with Victor Quijada & Anne Plamondon

April 23-24: Exploring movement and text through improvisation and impulse research with Tara Friedenberg Cheyenne Vancouver)

April 26-28: ‘Shorts’ Workshop with Claire O’Neil & Francisco Rodriguez (FIDGET Company, Brussels)

May 3-21: Instantaneous Composition and Contact Improvisation with Andrew de L. Harwood

May 24-28: Acrobatics for dancers with Sandra Botnen (Vancouver)

June 14-18: Le corps en jeu with Nicolas Cantin (France)

July 26-30: Butoh/M.B. Training with Martine Viale

August 16-18: Release Technique with Acrobatics with Mirah Kellc Moriarty (USA)